Sezon na jaskinie lodowcowe

Przylatujesz na Islandię i chcesz zobaczyć jaskinię lodową. I wcale się nie dziwię, są one przepiękne. Jaskinia lodowa to końcowa część całego “systemu hydraulicznego” lodowca. Początek jaskini lodowej to moulin’y, co można przetłumaczyć jako młyny lodowcowe. Powstają one na skutek topienia się lodowca i na przez nierówności terenu woda wytapia dziury w powierzchni lodowca. Tunele łączą się w coraz większe i na końcu odprowadzają wodę z lodowca do laguny. W zimie, od początku listopada do końca marca temperatura jest ujemna, przez co jaskinia zamarza, poziom rzeki znacząco spada i można bezpiecznie wejść do środka. Podczas wycieczki każdy dostanie kask i w zależności od jaskini, raki lub kolce pod buty.  Gdy robi się cieplej, strop jaskini robi się coraz cieńszy i na końcu zapada się, dlatego w lecie nie prowadzimy wycieczek do jaskiń lodowych.

Problem w tym, że… jaskinia lodowa jaskini lodowej nierówna.

Photo: Norbert Von Niman
Jaskinia lodowcowa

Cristal IceCave

Najsłynniejsza jaskinia lodowa to Jaskinia Kryształowa na lodowcu Breiðamerkurjökull. Jest ona najbardziej popularna, ze względu na krótki dojazd i 2 minuty marszu z parkingu do jaskini. Na Islandii nie ma regulacji, które zabraniały by wejście do jaskini bez przewodnika, jednak dojazd do jaskini wymaga jeepa 4×4 na dużych oponach i umiejętności jazdy po lodowcu. W małym aucie spacer może dochodzić do 10 kilometrów w jedną stronę. Najłatwiej jest wykupić wycieczkę u organizatora turystyki. Można to zrobić w Reykjaviku lub samej Lagunie Lodowcowej.

Piękna, ale bardzo oblodzona droga do jaskini.

51 calowe opony

Tej zimy używana jest ta sama Jaskinia Kryształowa od trzech lat, co znaczy, że z roku na rok robi się coraz krótsza. I tak samo zatłoczona. Kilkanaście firm prowadzących wycieczki z Laguny Lodowcowej co 20 minut oznacza, że w samej jaskini jest bez przerwy około 100 osób, w jaskini, która ma około 30 metrów długości. Rotacja grup pozwala przejść całą jaskinię, lecz zapomnijcie o cichym i spokojnym doświadczeniu.

Jaskinia Kryształowa
Jaskinia Kryształowa w listopadzie
Jaskinia Kryształowa w listopadzie
Jaskinia Kryształowa w listopadzie
Okres świąteczno-noworoczny to najbardziej zatłoczony czas
Jaskinia Kryształowa w grudniu
Jaskinia Kryształowa w grudniu
Małe otwory są recznie robione, by pomóc w odprowadzeniu rzeki z jaskini
Małe otwory są recznie robione, by pomóc w odprowadzeniu rzeki z jaskini

Jaskinia Kryształowa w styczniu. Na zdęciu rzeka wypływająca z jaskini po ulewnych deszczach

Plusy jaskini: blisko, szybko, krótki marsz
Minusy jaskini: ciasno, duży tłok
Cena: ok. 20 000ISK

Tresure Island

Ten sam lodowiec co Jaskinia Kryształowa – Breiðamerkurjökull, ale tym razem jego wschodnia część. Wyspa Skarbów jest mniej znana, wymaga długiego marszu, przekroczenia rzeki i całego dnia. Tutaj bilety można kupić przy Lagunie Lodowcowej lub przez internet. Dojazd trwa około 40 minut, marsz około 1,5 godziny w jedną stronę. Jest to piękny spacer przez morenę czołową i częściowo po lodowcu. Jaskinie są dwie, w zależności od przewodnika, którą wybierze. Mają one około 100 metrów długości i przez większość czasu są puste. Po sesji zdjęciowej zejście z lodowca znów trwa około 1,5 godziny. Cały spacer to około 12 kilometrów i jest dla osób aktywnych fizycznie.

Plusy jaskini: długa, pusta
Minusy: długi spacer, trochę droższa, wymaga całego dnia
Cena: ok. 35 000ISK

Wyspa Skarbów. Zdjęcie: Magnús Bjarki Snæbjörnsson

Lokalne jaskinie

Jaskiń lodowych jest tysiące, większość z nich jest nieodkryta. Wiele firm oferujących spacery po lodowcu dodaje do oferty lokalne jaskinie lodowe. Przewodnicy spędzają kilka dni na szukaniu jaskiń oraz ich przygotowywaniu. Jak to dokładnie wygląda można przeczytać tutaj: http://nagranicykontynentow.com/przygotowanie-lodowca-na-wycieczki/

Te jaskinie bardzo się różnią i ciężko jest stwierdzić czy wylądujesz w pięknej otwartej jaskini, czy małym tunelu ubrudzonym popiołem wulkanicznym.

Jaskinia Ciemny Rubin – alternatywa dla Jaskini Kryształowej
Jaskinia Ciemny Rubin – alternatywa dla Jaskini Kryształowej
Otwarty moulin na lodowcu Breiðamerkurjökull – 5 minut od jaskini
Jaskinia Ciemny Rubin – alternatywa dla Jaskini Kryształowej
Mała jaskinia na lodowcu Svínafellsjökull
Mała jaskinia na lodowcu Svínafellsjökull
Wiele odcieni lodu
Wiele odcieni lodu
Jedna z jaskiń na Svínafellsjökull
Jedna z jaskiń na Svínafellsjökull
Jedna z jaskiń na Svínafellsjökull, przygotowana na wycieczki

Sezon na jaskinie lodowe trwa od początku listopada do końca marca. Jednak zdarza się, że lato było wyjątkowo ciepłe i w miejscu wejścia do pięknej kryształowej jaskini lodowej mamy brązową rzekę. Czasem zdarza się tydzień ulewnych deszczy w styczniu i wejście do jaskini wygląda tak:

I naprawdę nic nie możemy na to poradzić…

 

 

Dodaj komentarz

komentarz