Gdzie kupić lopapesę?

Lopapeysa- czyli islandzki wełniany sweter. Na początku XX wieku był tradycyjnym ubiorem roboczym dla rybaków i farmerów, by później zdobyć serce wśród wszystkich Islandczyków. Tradycyjnie sweter jest zrobiony ręcznie z islandzkiej wełny, która ma właściwości izolacyjne i nawet mokra utrzymuje ciepło. To czyni go idealnym ubiorem w góry.

Islandzka lopapeysa

Pytanie – jak zostać posiadaczem oryginalnej lopapeysy i nie zapłacić za nią fortuny? Oto krótka, subiektywna lista, gdzie można znaleźć islandzki sweter:

Puffin stores. Te sklepy z pamiątkami są wszędzie i mają ten sam asortyment. Co wiadomo o swetrach? Nie są ręcznie robione, a niektóre nawet nie są z islandzkiej wełny. Trzeba również sprawdzić czy na pewno zostały wyprodukowane w Islandii. Ceny nie są aż tak wygórowane.

 

The handknitting Association of Iceland. Kiedyś mekka głodnych zniżek studentów Erasmusa. Miejsce, gdzie można kupić wełnę i szablony do wykonania własnego swetra, a także gotowe produkty. Są one dość drogie, ale mamy pewność, że są one wykonane ręcznie z islandzkiej wełny.

 

Sklepy internetowe. Chyba największą popularnością cieszy się Jigs Knits, głównie ze względu na najniższe ceny na rynku za sweter robiony na miarę. Wchodząc na stronę wybierasz wzór, podajesz swoje rozmiary, czekasz jakiś czas i… masz 🙂 http://www.jigsknits.com/

 

Kolaportid (Pchli Targ) i Czerwony Krzyż. Pierwszy ma stoiska zarówno z nowymi rzeczami (wiadomo – droższe) jak i używanymi. Można tam znaleźć swetry nawet za 10 000 kr. W Czerwonym Krzyżu będą swetry używane w niższej cenie i dodatkowo mamy świadomość iż dochód pójdzie na cele dobroczynne.

 

Najtańsza opcja to zrobić swój własny sweter. Gdzie można kupić wełnę? Wcześniej wspomniane Icelandic Wool Association to jedno z miejsc z największym wyborem w Reykjaviku. Ostatnio zauważyłam, że podniesiono ceny o ok. 120 koron na kłębku wełny. Moim wyborem jest supermarket Netto w dzielnicy Grandi. Są tam najtańsze ceny wełny, które znalazłam. Razem z wełną można znaleźć gotowe wzory i wybrać ulubiony. A gdzie nauczyć się robić na drutach? Polecam youtube.com i gotowe warsztaty. Zawsze jednak, najlepszą nauczycielką zostaje babcia 🙂

Dodaj komentarz

komentarz